Кто такой Сергей Курченко — расследование телеканала ТВі

Кто такой Сергей Курченко — расследование телеканала ТВі

Сергій Курченко – один із найзагадковіших персонажів українського бізнес-середовища. Він харків’янин, йому 27 років. Неодружений. І поки що непублічний. Журналіст Анна Бабінець дізнавалася, хто такий Крученко, і звідки він узявся.

Про нього не чув навіть Ярославський

Вихід бізнесмена з тіні пов’язаний із дитячою мрією Сергія. За його ж словами, це була футбольна команда «Металіст».

Перед Новим 2013 роком мрія збулася: Курченко купив успішний харківський футбольний клуб у відомого бізнесмена Олександра Ярославського. Той вирішив продати клуб після скандалів із мером Харкова.

Якщо вірити Ярославському, то навіть він не знає, хто такий Курченко. «Поняття не маю», – відповів екс-власник клубу на запитання журналіста «Української правди» Сергія Лещенка.

Олександр Владиленович також не захотів відповідати на запитання про вартість клубу. Втім, за неофіційною інформацією, дитяча мрія коштувала Сергію Курченку кругленьку суму з сімома нулями в доларах.

Де газ – там і гроші

Судячи з офіційної біографії, грошей у Cергія Курченка – багато. На сайті клубу написано, що «Газ Україна» займає лідируючі позиції на українському ринку великооптової торгівлі скрапленим газом. Річний оборот групи становить близько 10 млрд доларів США.

Скраплений газ, пропан-бутан – це не тільки балони для дачних будинків, а й інший, набагато більший сегмент ринку – на цьому паливі дедалі більше їздять автомобілі.

Журналіст Роман Іванченко, який уже другий рік стежить за цим гігантом «скрапленого» ринку, розповів ТВі, що його вражає одна специфіка бізнесу.

«Їх вирізняв окремий почерк, завжди структура акціонерів – це одна особа, яка одночасно є директором. Дві-три людини працюючих – і ця компанія обертає мільйонними коштами, великими обсягами скрапленого газу», – розповідає Роман.

Дві-три людини працюючих – і ця компанія обертає мільйонними коштами

Агенство «Слідство. Інфо» вирішило докладніше вивчити діяльність групи компаній «Газ Україна».

Тож ми знайшли довідку про фінансові результати роботи товариства «Газ Україна 2009». Створена у грудні 2010 року. При статутному капіталі у 60,5 тисячі гривень її чистий прибуток 2011 року становив 838,5 мільйона гривень!

Працюють у цій компанії менш ніж 20 співробітників. І це лише одна з 54 фірм, які належать до групи «Газ Україна».

Або пан, або пропан

Дані про успіхи нікому невідомої фірми зацікавили парламентаріїв. У депутатському запиті на ім’я генпрокурора та голови СБУ «свободівець» Юрій Сиротюк описав схему, за якою «Газу України» вдалося так швидко заробити капітал.

«Якийсь невідомий молодий олігарх 27-річний купив один із найбільших східноєвропейських клубів… У світі так дуже рідко буває, що хтось приїхав з якогось Ельдорадо і має сотні мільйонів. Бо очевидно, що це не на останні гроші людина купує», – коментує народний депутат Сиротюк.

Якщо вірити описаній схемі, то картина така. Щорічно Україна споживає близько мільйона тонн пропан-бутану, причім ця цифра зростає. Половина обсягу – це імпорт з Росії, Білорусі та Казахстану. Другу половину виробляють держпідприємства «Укрнафта» та «Укргазвидобування». Колись уряд зобов’язав ці підприємства продавати за дуже низькою ціною балонний газ – для дачних будиночків. Купували його на спецаукціонах переважно облгази та потім продавали населенню. Левову частку палива – до 90% – «Укрнафта» та «Укргазвидобування» продавали на комерційних аукціонах – вп’ятеро дорожче.

І от влітку 2010 року уряд дозволив купувати газ на спецаукціонах за мізерними цінами саме компаніям, які входять до групи «Газ Україна». Причому купувати в будь-яких обсягах і за пільговою ціною – так вирішив Вищий господарський суд.

Скраплений газ не йшов у балони на дачі, як цього вимагає закон. Там багато не заробиш. Натомість він пішов на заправки

«Схема проста. Якщо у вас є можливість купити тонну скрапленого газу за 2130 гривень, а потім продати її за 12 тисяч гривень, то ви можете порахувати маржу. І це та маржа, яка могла б осісти в  бюджеті й потім піти на пенсії чи заробітні плати. Або ця маржа могла б бути знижкою в ціні для населення, якщо ми вже такі щедрі та готові спонсорувати автолюбителів», – коментує Роман Іванченко.

Скраплений газ, який «Газ Україна» купував на спецаукціонах, не йшов у балони на дачі, як цього вимагає закон. Там багато не заробиш. Натомість він пішов на автозаправки, де попит і платоспроможність значно вищі.

За даними журналу «Нафторинок», у січні 2010 року літр газу коштував 3,5 гривні. Через півроку на ринку з’явилися компанії Курченка, які скуповували газ за пільговими цінами. Нині ціна за літр автогазу на столичних заправках сягає 6,5 гривень. Звідси й шалені успіхи?

«Ринок повністю залежить від одного гравця», – коментує Роман Іванченко.

Роман порахував, що лише за 9 місяців 2012 року внаслідок діяльності групи компаній «Газ Україна» бюджет недоотримав близько 3 мільярдів гривень! Недоотримав тому, що якби держпідприємства «Укрнафта» та «Укргазвидобування» продали свій продукт за ринковою ціною, вони б сплатили податки в бюджет. А вони продали газ за збитковою для себе нижчою ціною – на чому збагатилася група компаній конкретного молодого підприємця.

«Ми працюємо, як і всі»

Знімальна група ТВі вирішила зустрітися з загадковим бізнесменом. Спочатку:

— Пане Сергію?

— Так.

— Доброго дня! Це вас турбує телеканал ТВі. Чи можна з вами про інтерв’ю домовитися?

— Ждіть, я перетелефоную.

Зрештою на інтерв’ю погодився Микола Василевич, один із менеджерів «Газ Україна».  Він переконує, що їхня група компаній не є монополістом на ринку скрапленого газу й не купує його на спецаукціонах за заниженою ціною.

Той ажіотаж, який останнім часом простежується, він дещо надуманий, спровокований

«Те, що стосується спецаукціонів, то до них група компаній «Газ Україна» не має жодного стосунку. Група компаній «Газ Україна» за 2011-й рік, за 2012-й рік реалізувала близько 145 тисяч тонн і це незначно, менше 20% оцінки, скажімо так, ринку України. У жодному випадку група компаній «Газ Україна» не є монополістом на ринку скрапленого газу України», – заявив Микола Василевич, куратор напрямку збуту нафтопродуктів групи компаній «Газ Україна 2009».

За словами Василевича, успіхи «Газ Україна» у бізнесі пов’язані винятково із професійністю менеджменту і аж ніяк із покровительством можновладців.

«Група компаній «Газ Україна» працює на загальних умовах, так само, як і всі інші учасники ринку. Насправді той ажіотаж, який останнім часом простежується, він дещо надуманий, спровокований», – розповів Василевич.

Кінці – у Межигір’ї?

І головне питання: чи може бути нині в Україні самостійним керівник стрімкого бізнесу з обігом у 10 мільярдів доларів?

Народний депутат Юрій Сиротюк вважає, що насправді у компанії є покровителі.

«Кажуть, що кінці ведуть десь туди до Межигір’я чи до родини з Межигір’я», – коментує Сиротюк.

У своєму запиті нардеп називає куратором групи «Газ Україна» Артема Пшонку – сина генерального прокурора та народного депутата від Партії регіонів.

Утім Пшонка-молодший це відкидає. «Звісно ж, ні», – відреагував вів на запитання ТВі.

Артем Пшонка також заявив, що не знає Сергія Курченка.

Кажуть, що кінці ведуть десь туди до Межигір’я чи до родини з Межигір’я

— А чому кажуть, що за рахунок зв’язків із вами він не має зараз проблем на митниці?

— Ну скажіть, будь ласка, чому так кажуть?

— Ну, ваше прізвище згадується. Я маю як журналіст у вас запитати…

— Я жодного поняття про це не маю. Вибачте.

— А чому ця фірма не має проблем із прокуратурою?

— Я не знаю. Треба написати заяву й побачити, чому, – відповів Пшонка й попрощався.

ТВі

Отправить комментарий

© 2013-2014. sergeykurchenko.com

Scroll to top